...

Polish Your Brand

Co to jest branding? Polish Your Brand

Co to jest branding według Polish Your Brand

Co to jest branding?

Na pewno często słyszysz, czytasz o tym, że branding jest bardzo ważny. Ale co to w ogóle jest? Angielskie słowo “brand” po polsku znaczy “marka”. Osoba może być marką. Produkt może być marką. Markę może mieć firma, która oferuje produkty, bądź usługi.  ⁠Słowo “branding”, według Wikipedii, to “technika marketingowa polegająca na kreowaniu i utrwalaniu w umysłach konsumentów faktu istnienia oraz pozytywnego wizerunku konkretnej marki.”

Super, aha… nadal nie bardzo wiesz, co to jest branding? Spróbuję Ci to wyjaśnić, tak po ludzku. Dodatkowo pokażę, kiedy, według mnie, branding jest udany :)⁠ 

Jak budować branding?

Branding to proces, a nie jedna akcja

Branding buduje się miesiącami, a nawet latami. Pomyśl o Twojej ulubionej marce, może być odzieżowa, kosmetyczna czy spożywcza. Masz? Jak myślisz, ile czasu jej zajęło, żeby utrwalić się w Twojej pamięci? Miesiąc? A może obserwujesz tę markę od wielu lat? 

Skoro mamy wyjaśnione, że branding to dość długi proces, idźmy do konkretów.

Zobacz, czego potrzebujesz, żeby stworzyć branding.

👉🏻 Elementy wizualne albo wizualizacja marki, choć według mnie ciekawiej brzmi brand styling – czyli kolor, czcionki, logo, grafika.⁠⠀
👉🏻 Elementy komunikacyjne – styl pisania, sposób wypowiedzi, hasła reklamowe, nazwa firmy, slogan marki.
👉🏻 Media – media wybierasz w zależności od typu klienta. Również tematyka przekazu i jej forma ma wpływ na postrzeganie marki. 
👉🏻 Zaplanowany i dopracowany proces kontaktu z klientem – obsługa zamówień, sposób rozwiązywania konfliktowych sytuacji.
Warto sprawdzić, czy zakres usług faktycznie pasuje do typu klienta.
👉🏻 Wartości i światopogląd marki, czyli sposób reagowania na bieżące wydarzenia i stosunek do problemów społecznych.👉🏻 Budowanie społeczności, którą jest zafascynowana marką, która chce towarzyszyć marce przez wiele lat.


Marka ma budzić emocje i gromadzić wokół siebie ludzi o podobnym profilu. 
Powinni czuć bliskość, wyznawać podobne wartości. Kontakt z produktami czy usługami marki ma im dać formę spełnienia i poczucie, że to jest TO.  Tylko… jak to zrobić? Jak trafić do wymarzonego klienta? Potrzebujesz brand strategy!

⠀Co to jest Brand Strategy?

Na początku wszelkich działań związanych z budowaniem marki musisz się zatrzymać i zastanowić nad strategią. Bez tego nie ma co tworzyć logo i dobierać kolorów 😉
Jak się do tego zabrać? Pomocne będą między innymi takie pytania:

– jak wygląda Twój wymarzony klient?⁠⠀
– co jest unikatowe w Twoim biznesie czy usługach? Bez czego Twój biznes nie mógłby funkcjonować i stałby się taki sam jak setki innych na rynku?⁠⠀
– jakie uczucia chcesz wywołać, gdy klient np. otwiera opakowanie z Twoim produktem?⁠⠀
– jaką masz misję? Jak chcesz pomagać swoim klientom, a może również innym społecznościom? Jaka idea stoi za Twoją marką?
– co wiesz o swojej konkurencji? Sprawdź, co w jej działaniach jest mocne, a Ty (jeszcze) tego nie masz? Sprawdź również, czego konkurencja nie ma – może uzupełnisz tę lukę? To jest szansa dla Ciebie!
– analiza ryzyka. Przeanalizuj swoje słabości. Czy i jak możesz je zniwelować?
– jakie są Twoje silne strony? Ja to pokażesz?
– w jakim kierunku chcesz poprowadzić swoją markę? Jak widzisz siebie za parę lat? Wiesz, że Twój brand powinien pokazywać Twoje aspiracje, a nie stan aktualny?

Oczywiście, tych pytań jest więcej. Minimum, must-have, już znasz. Od tego zacznij. Ważne: zacznij od tej listy pytań ZANIM zaczniesz robić cokolwiek związanego z brandingiem swojej marki. Tak, taka kolejność ma znaczenie. Czyli? Czyli interpretacja Twoich przemyśleń i przekładanie Twoich marzeń, wartości, misji na sposób werbalny, wizualny, marketingowy. Jak to zrobić? Według mnie każdy brand manager/brand stylista ma swój styl. Dlatego warto, zanim podpiszesz umowę z taką osobą, sprawdzić takiej osoby portfolio. Zobaczyć jak tworzyć.

Szkoda Twojego czasu na działanie bez ładu i składu.
Skoro wkładasz w budowanie marki wiele wysiłku, nie chcesz, żeby Twój produkt lub usługa były ignorowane, prawda? Potrzebujesz trafić do właściwego klienta. Klienta gotowego zapłacić, wiernego, czyli takiego, który chce iść za Twoją marką przez wiele lat. Chcesz by Twoja marka była utożsamiana z Twoimi wartościami i misją.  Dużo tego jak na początek, wiem. To wydaje się takie odległe… Jak to osiągnąć? 

Zacznij od prostej rzeczy: zatrzymaj się, weź kartkę, ołówek, włącz ulubioną muzykę i wypisz odpowiedzi na pytania z mojej listy. To najlepszy początek jaki możesz zafundować swojej marce.  A co potem? Idziemy do kolejnego etapu: analiza marki.

Twoje przemyślenia i marzenia trzeba przełożyć na cele biznesowe. Markę budujemy na wielu obszarach: wizualnym, werbalnym i marketingowym. Potrzebujesz też nazwać i dopracować wartości, misję. 

Jeśli dopiero zaczynasz budowanie własnej marki albo masz za sobą już pierwsze próby, ale marka się nie rozwija, zmień taktykę. Skończ z samodzielnymi próbami i idź do specjalisty. Pomoże Ci w tym brand manager/brand stylista. 

Jak wybrać brand managera/brand stylistkę?

Każdy band manager ma swój styl pracy. Zanim podpiszesz z taką osobą umowę, warto sprawdzić jej lub jego portfolio. Zobaczysz jak tworzy, jak pracuje, jaki ma gust. 

Branding w zgodzie ze sobą

Dlaczego warto sprawdzić styl brand stylistki?
Budowanie brandingu bywa oparte o bardzo osobiste motywacje, gust czy doświadczenia. Warto do tego procesu wybrać kogoś, kto potrafi Cię zrozumieć i wyczuć Twoje oczekiwania.

Przyznasz, że lepiej pracować z kimś, kogo od początku choć trochę lubisz, podziwiasz za gust, chcesz czegoś podobnego również dla siebie, prawda?
A teraz wyobraź sobie kogoś o kompletnie innym guście, temperamencie i wartościach. Ten ktoś będzie z Tobą w relacji biznesowej dość długo. Wiele tygodni. To jak? Już wiesz, co mam na myśli?
Wybierz w zgodzie ze sobą. Dobrze Ci radzę 🙂

A jak to jest pracować ze mną, Alą z Polish Your Brand? 

Może zacznę od tego, czego NIE lubię i czego nie znajdziesz w mojej ofercie. 

Nie lubię krzykliwości w mediach.
Nie lubię brutalnego, oczywistego marketingu. 

A co lubię?

Lubię tworzyć branding w zgodzie z prywatnymi wartościami moich klientek.
Marka biznesowa to własność i dzieło konkretnych osób.
Nawet marka poważnej bizneswoman może zawierać jej cząstkę charakteru, a nawet powinna! 

Nie interesuje mnie budowanie marki w oderwaniu od cech i historii jej twórcy. No nie potrafię.  

Co jeszcze lubię i na co możesz liczyć we współpracy ze mną?

Uwielbiam łączyć sztukę z biznesem.
Uwielbiam przemycać inspirację malarzy, architektury, natury do identyfikacji wizualnej.
Lubię tworzyć artystyczne zdjęcia i sesje wizerunkowe we współpracy z Muskatie Beauty. Razem tworzymy Brand Art.
Ale o Brand Art opowiem w kolejnym artykule 😉 

Jeśli po przeczytaniu tego artykułu pojawiła się myśl, że potrzebujesz właśnie kogoś takiego do budowania Twojej marki, napisz do mnie. Sprawdźmy, jak nam się rozmawia.
Ważne: nie realizuję szybkich i malutkich projektów. Wolę pracować w skupieniu i dostarczyć wysoką jakość. Właśnie za to cenię moje Klientki, bo  są gotowe na współpracę bez pośpiechu. Rezerwację terminów znajdziesz tutaj

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.